sobota, 8 października 2011

W górach jest wszystko, co kocham... Część 3 - Munții Rodnei


Ostatni dni sierpnia minęły po znakiem polskiego najazdu na Cluj – odwiedzili nas Natalia z braćmi i Pati z Marcinem. W weekend wybraliśmy się w piękne góry na pograniczu Maramuresz i Transywlanii. 

 Munții Rodnei
Wyprawę rozpoczęliśmy w piątek wieczorem udając się do miejscowości Borşa, do której dotarliśmy po dłuuugiej drodze ok. 22. Wtedy pojawił się problem – gdzie rozbić namiot? Po drodze nie mijaliśmy żadnego dogodnego miejsca na dziki kemping, za miasteczko nie było sensu daleko jechać bo też nie wiadomo czy znalazło by się coś odpowiedniego pod namiot. Zatrzymaliśmy się pod sklepem, zostałam wytypowana jako ofiara, poszłam. Zagdałam do chłopaka stojącego w kolejce czy nie zna tu jakiegoś kempingu albo miejsca pod namiot. Przejął się troche i łamanym angielskim odpowiedział, że już trochę późno szukać kempingu więc może hostel. Oburzyłam się trochę myśląc, że pewnie nas chce zedrzeć z kasy i powiedziałam ze mamy namiot i chcemy w nim spać. Przejął się jeszcze bardziej, wyszedł do czekających w samochodzie znajomych (samochód na włoskich numerach rejestracyjnych – ale to całkiem normalnie w Rumunii), pogadali trochę i powiedział, żebym chwile poczekała. Zrobił zakupy, wsiadł do samochodu i każde nam jechać za nim. Droga była jaka była, odbiliśmy trochę od centrum wsi i po chwili zatrzymaliśmy się pod domem z napisem „camping”. Nasz kolega wyszedł z samochodu, poszedł do właścicieli (na szczęście ich nie obudził) – okazali się bardzo mili i za całkiem rozsądną cenę pozwoli nam się rozbić pod domem. Łazienka, prysznic, ciepła woda. Nie przywykłyśmy do takich standardów - ale niech będzie :D

Rano wyruszyliśmy na najwyższy szczyt Gór Rodniańskich, nazywanych w języku polskim, ze względu na charakter rzeźby, Alpami Rodniańskimi – choć wydaje mi się to określenie trochę na wyrost, spotyka się tu roślinność subalpejską. Jest to najwyższe pasmo Karpat Wschodnich leżące na granicy Maramuresz i Siedmiogrodu.
Nasz pierwszy cel - Pietrosul (2303 m n.p.m.), najwyższy szczyt pasma. Szlak zaczynał się na drodze przy naszym kempingu, biegł drogą dojazdową do zabudować ok. 2 km i łagodnie wchodził na południe od Borşy w Rodniański Park Narodowy z coraz mniej licznymi zabudowaniami.


Ponieważ Borşa położona jest na wysokości 665 m.n.p.m., do wejścia na szczyt potrzeba aż 1638 m! Trasa biegnie cały czas pod górę, tylko z krótkimi odcinkami trawersowymi. 


Mozolna, ale nieszczególnie uciążliwa – aż na wysokość 1760 m.n.p.m., gdzie znajduje się stacja meteorologiczna (w której w podbramkowej sytuacji można przenocować), można dojechać samochodem – tzn. Nie każdy może bo to park narodowy, ale widzieliśmy na trasie jednego 4x4 (pewnie należącego do panów meteorologów :P). Charakterystyczne dla tych gór są ogromne i cudowne w smaku jagody – rosły wszędzie, niestety zajęte ich zjadaniem nie zrobiłyśmy żadnego zdjęcia polan całych pokrytych ciemnofioletowymi kuleczkami :) Raj na ziemi! 

Dość długo szlak biegnie lasem, który potem przechodzi w kosodrzewinę a na końcu, po minięciu stacji i jeziorka, trzeba się wspinać zygzakowatym szlakiem, prowadzącym na grzbiet Rodnianów. Widoki są oszałamiające!

 
Z grzbietu na najwyższy szczyt jest jeszcze ok. 15 min marszu. Pietrosul to dość ciekawe miejsce: brak żadnego oznaczenia szczytu, a do tego rozwalający się metalowy budynek.
Mimo to warto bo widoki są piękne (jeżeli oczywiście akurat nie zasłania ich mgła lub chmury :P).


Niedaleko szczytu oczywiście obiadek – niezastąpiony w górach pasztet (chyba nie będę mogła na niego spojrzeć nie będąc w górach :D) papryka, pomidorki. Warto było to targać ponad półtora tysiąca metrów w górę :D Powrót w dół to przede wszystkim jagody – gubiłyśmy szlak średnio raz na 15 min, na końcu naszej trasy miałyśmy sine usta – no i dotarłyśmy na kemping godzinę za całą nie-jagodową resztą. No i jeszcze po drodze kąpiel w super zimnym jeziorku górskim ;)
 
 Kolejny nocleg na kempingu, wieczorem grill i winko – a potem krótka noc i rano w drogę, w stronę szczytu Ineu (2279 m n.p.m) – drugi najwyższy szczyt Gór Rodniańskich. Opcji wyjścia na szczyt jest wiele, my po kilku konsultacjach z lokalnymi decydujemy się znaleźć miejscowość Lala, której oczywiście nie ma na mapie i stamtąd wyruszyć. Jedziemy jedziemy, widzimy miejscowego, zatrzymujemy się i pytamy o Lalę. Ten na widok naszego samochodu się uśmiecha i mówi po polsku: „prosto i w prawo” :D Do dziś nie wiemy skąd znajomość polskiego na takim odludziu ;) Zostawiamy samochód przed wjazdem na polną drogę i dalej postanawiamy ruszyć „z buta”.
 Najpierw kilka kilometrów polną drogą przez las, potem trochę potokiem, polankami, znowu lasem.

Jaka odmiana w stosunku do wczorajszej trasy :) Niedaleko od szczytu spotkaliśmy grupę Polaków z Gdańska, podróżowali już po Rodnianach kilka dni i właśnie kończyli swoją wyprawę. Jak się okazało, jedna z dziewczyn to przyszła Erasmuska w Cluj. Jaki ten świat mały! Zresztą, spotkać Polaków w rumuńskich górach to żaden wyczyn – nasi rodacy kochają góry (choć nie mamy ich znowu tak wiele), plecak, namiot. Są też Czesi, trochę Słowaków, Niemców. Rumunii też się zdarzają :) 


No i kolejny piękny szczyt. Droga powrotna to podziwianie gór brązowych od spalonej słońcem trawy i oczywiście jagody. Jak tam musi być pięknie na jesieni!
 

A potem powrót do domku – kolejny udany weekend, ciekawie kiedy dobra, pogodowa passa się skończy – miejmy nadzieję ze dopiero gdy stąd wyjedziemy :D

14 komentarzy:

 1. Well, as we know world is changing day by day
  and its every single move in politics, business or even entertainment world affects
  our lives a lot. If the news channels telecast from all over the world, it is termed as world news.

  Above all the Hindi news websites is a real boom for the world.


  Also visit my weblog: click through the up coming website

  OdpowiedzUsuń
 2. Not only will they have cool items to add to Myspace, they
  will learn something about our country in the process. This trend brings more enthusiast people to upload the
  beautiful funny videos to share with others and get their precious
  feedback. Besides the Funny Facts, the next app which will also give you lots of laughs is Funny Jokes,
  an app which you can download from Google Play Store.

  my webpage; http://eugsmarc.com/blogs/entry/Laughter-Is-Finest-Medicine-Funny-Videos

  OdpowiedzUsuń
 3. What a funny blog! I really enjoyed watching this funny video with my relatives as well as with my mates.


  Also visit my blog: http://www.erumeli.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. So, if you want to get these amazing and funny gifs animated images,
  then what are you waiting for. I can also would suggest taking a few minutes to successfully
  snicker not to mention grin available at funny pictures ( imagenes de humor )
  and then funny videos ( videos divertidos ) to assist you in the quest with cheer in addition
  to stress reliever. The moment you think of funny video the first name that probably comes to your mind is You -
  Tube.

  my web blog; really funny pictures animals

  OdpowiedzUsuń
 5. The advantage about the funny pictures is that you can watch
  them along with the family. These make great funny pictures, and can be as blatant as the example I just
  gave, or as simple as a spelling mistake. if you want
  to get these amazing and funny gifs animated images, then what are you waiting for.


  Here is my web-site :: szexbook.hu

  OdpowiedzUsuń
 6. Exercise can help to avoid menopause weight gain and reduce other risks including osteoporosis, heart disease, and arthritis.

  Then you'll have no trouble motivating yourself to do it. What I tell my clients is that they need to schedule their fitness time like it's a doctor's appointment.

  My blog ... fun fitness tips and facts

  OdpowiedzUsuń
 7. I've listened to this a dozen or more times and still find it delightful and sooooo original in concept. The promotion of good health is necessary to ensure that people are healthy, wealthy and wise. Committee on Gulf War and Health: Health Effects of Serving in the Gulf War, Update 2009.

  Feel free to surf to my weblog :: Latest Daily News

  OdpowiedzUsuń
 8. A lot of us who are under constant pressure tend to eat too much and do not take good care of their bodies.
  You have to find a way to take the tips you learn and make maximum use of them.

  Stretching will help you prevent injuries and it will help you loosen up your muscles.


  Also visit my web page ... just click the next post

  OdpowiedzUsuń
 9. I truly love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you build this web site yourself? Please reply back as I'm attempting to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

  Also visit my web page :: just click the up coming page

  OdpowiedzUsuń
 10. Countless teenage parties have been spiced up by this funny little
  game, and countless adolescent mischiefs have amused millions of young people.

  Some pictures will remind you of your ambitions about your life
  while other humorous ones will relieve your stress and make your
  life more comfortable and easier. They love to see only images, sketches or some funny pictures or drawing of animals.


  Here is my webpage; http://www.pogodak.ba/profile/archiemelt

  OdpowiedzUsuń
 11. Along with the stories about celebrities and
  other things, you will find many different stories about regular people and people who have
  made the news for many different reasons. Stay connected with for the latest tit-bits of pick me up news
  and cool celebrity pictures. However, today, the wedding photographers capture photographs of moments that are precious and that you would cherish all your life; and,
  when you least expects the wedding photographer to capture
  you.

  Feel free to surf to my web site :: www.escorts.littlerocknews.org

  OdpowiedzUsuń
 12. Early farmers often found that hybrid strains of animals and
  plants often possessed more favourable characteristics.
  Mitsui Ventures has been a long-term venture capital investor in healthcare companies, and it is one of first Japanese firms that invest in international opportunities.
  In reality, once a patent is issued, the inventor or patent owner
  (i.

  My page :: simply click the up coming website page

  OdpowiedzUsuń
 13. I believe that each of us has the potential to create personal miracles, and to spread these miracles throughout the
  world. Indeed, internet is the best source of because it is easily accessible and fast.
  They can also update news on their site as and when the event
  occurs while the newspapers have to wait until the next morning.


  Visit my homepage: latest world news

  OdpowiedzUsuń
 14. What's up to every one, as I am truly keen of reading this webpageís post to be updated daily. It includes pleasant material.

  Feel free to visit my page: fitness tips men

  OdpowiedzUsuń